O mnie

MICHAŁ OSIEJ Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UKSW oraz Wydziału Zarządzania UW. Manager of Investor Relations w Horum SA i właściciel firmy Grupa AB. Poprowadził ponad 500 spotkań biznesowych w Polsce i zagranicą. Członek Zarządu Fundacji Nasza Szkoła. Doradza i konsultuje także organizacje pozarządowe w zakresie zwiększania swojego budżetu i prowadzenia udanych kampanii fundraisingowych i społecznych. Jest szkoleniowcem w zakresie fundraisingu i networkingu. Prowadzi bloga www.MichalOsiej.pl, na którym pisze o fundraisingu i networkingu. Autor książki „Fundraising krok po kroku”. Uwielbia czytać lektury o tematyce biznesowej. Mąż Kasi i tata Stasia, Michaliny i Ignasia.

 

Pierwsze 15 wiosen

Urodziłem się 26 lipca 1988 r. w ukochanych Siedlcach. Spędziłem w tym mieście ładnych 15 lat i poznałem przez ten czas wielu wspaniałych ludzi. Najpierw wspólnie z bratem chodziliśmy do sąsiedzkiego przedszkola nr 3. Wiele znajomości, wspólnych zabaw, wygranych meczów, to wszystko sprawiło, że z kilkoma osobami udaje mi się utrzymywać kontakt do dziś. Miałem szczęście, że trafiłem w tym czasie na dwie rozsądne kobiety – trzymającą dyscyplinę Panią Alę oraz spokojną jak jezioro o zmierzchu Panią Tereskę 🙂

Później przyszło mi dreptać do Szkoły Podstawowej nr 11, która za moich czasów otrzymała imię jednego z największych Polaków – Jana Pawła II. Śmiało mogę stwierdzić, że zawsze trafiałem do szkół, które chlubiły się imionami wielkich polskich bohaterów. Gimnazjum nr 5 nosiło imię Ignacego Jana Paderewskiego (dziś to imię nosi mój drugi syn), a liceum – Hetmana Stanisława Żółkiewskiego (a to imię nosi mój pierworodny). Po dziś dzień czerpię inspiracje z życia tych postaci.

W wieku 8 lat rozpocząłem przygodę z moim miejscowym klubem piłkarskim – Pogonią Siedlce. Można powiedzieć, że była to moja największa miłość aż do 20. roku życia. Codzienne treningi, cotygodniowe mecze, coroczne obozy – tego nie zapomni się nigdy… Kupa wspomnień, hektolitry wylanego potu, niezapomniane akcje z chłopakami i radość po każdej bramce. Wspólnie z Jackiem Kiełbem, któremu kilka lat później udało się zagrać z orzełkiem na piersi graliśmy w ataku. W wieku 16 lat trafiliśmy do zespołu seniorskiego (wówczas dzisiejsza 3 liga). Mi niestety przytrafiła się kontuzja, która wyłączyła mnie z gry na prawie pół roku. Jacek miał o wiele więcej szczęścia i trafił do Ekstraklasy i reprezentacji. Kiedyś postanowiłem sobie, że jeśli w wieku 20 lat nie zagram na szczeblu centralnym, to dam sobie spokój z piłką. Tak też zrobiłem. Jednak sercem zawsze jestem z Pogonią, śledzę jej wyniki i jeśli tylko znajduję czas oglądam jej mecze na żywo. Zawsze, gdy mnie pytają komu kibicuję odpowiadam z dumą, że Pogoni Siedlce.

W liceum dzięki Bogu spotkałem dwie ważne osoby w moim życiu. Moją przyszłą żonę Kasieńkę, która okazała się największym Darem jaki do tej pory zesłała mi Opatrzność oraz wspaniałego kapłana – Andrzeja Żelazo, który kilka lat później udzielił nam Sakramentu Małżeństwa 🙂 W liceum trafiłem na wspaniałych nauczycieli i wychowawczynię – Panią Elżbietę Sargowicką, która od pierwszej klasy uczyła nas miłości do Ojczyzny m.in. wspólnie z historykiem prof. Januszem Wilczyńskim. Jednak pierwszorzędną rolę w kształtowaniu się mojej osobowości zawdzięczam rodzicom. Ojciec nauczył mnie trzeźwego patrzenia na rzeczywistość, uczciwości do „szpiku kości”, troski o dobro wspólne i odporności na manipulacje. Mama z kolei była i jest najlepszą nauczycielką życia i współpracy z ludźmi.

Studia

Po maturze dostałem się na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Stacjonarnie studiowałem administrację przez 5 lat. Poznałem wielu ciekawych ludzi i bardzo specyficzną Warszawę, z którą oswoiłem się dopiero pod koniec studiów. Lata studenckie dały mi jedną ważną rzecz, a mianowicie czas na obiektywne spojrzenie światu prosto w oczy. Poznałem reguły, którymi się on rządzi i idee, których należy się kurczowo trzymać, jeśli nie chcesz popłynąć „z prądem” lub jeśli nie chcesz być „majtany przez ludzi jak chorągiewka na wietrze”. W 2011 r. zacząłem zarządzanie, tym razem pod skrzydłem drugiego orła na Uniwersytecie Warszawskim. Po 2 latach byłem już absolwentem Magisterskich Studiów Menedżerskich. W trakcie studiów zaręczyliśmy się z Kasieńką w Krakowie, aby 15 września 2012 r. ślubować sobie wierność do końca życia. Moje studia to także czas duchowego wzrostu, w którym największy udział miał m.in. wspaniały mówca i duszpasterz akademicki – ks. Piotr Pawlukiewicz, którego cenię po dzień dzisiejszy (można bez problemu znaleźć jego konferencje lub homilie w internecie – serdecznie polecam). Z pomocą wspomnianych ludzi ustawiłem moją hierarchię wartości na odpowiednich miejscach życiowego podium, które nie zamierzam przemeblowywać przez najbliższe 100 lat.

Fundraiser

W trakcie studiów zaczęła się moja przygoda z fundraisingiem. Poznałem bliżej jego żywą ikonę – Macieja Gnyszkę, który od kilku lat stara się podlewać młody jeszcze korzeń fundraisingu w Polsce. Odnalazłem się w roli fundraisera i dlatego nigdy nie patrzyłem na zegarek, odliczając ile zostało do końca mojego dnia pracy. Fundraising zafascynował mnie, ponieważ zawsze byłem zwolennikiem proaktywnego społeczeństwa obywatelskiego. Uświadomiłem sobie, że daje on możliwość realnej zmiany świata, pozwala zmienić to – co się komuś nie podoba, umożliwia zmianę tego co nie działa. Jak wiadomo wiele dziedzin wymaga reform, ale potrzebne są do tego pieniądze. Fundraising rozwiązuje ten problem. Nie trzeba piastować żadnych stanowisk urzędniczych, nie musisz być politykiem, nie musisz mieć kupy pieniędzy, aby móc realizować to, co uważasz, że wymaga zmiany na lepsze. Fundraising to tak naprawdę pomoc finansowa (ale nie tylko) dla stowarzyszeń i fundacji z wykorzystaniem wszelkich możliwych środków i zasobów. Właśnie w tym świecie nauczyłem się proaktywnej mentalności, przedsiębiorczości oraz tego co najlepiej można streścić w słowach św. Ignacego Loyoli: „Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a działaj, jakby wszystko zależało tylko od ciebie”. Z czasem dzięki uzyskanemu doświadczeniu mogłem już jeździć po Polsce, aby opowiadać o tej idei. Dziś szkolę głównie z fundraisingu i networkingu.

Rodzinka

Od 7 października 2014 roku jestem wreszcie szczęśliwym ojcem małego Stasia. Ksywka jaką otrzymał od rodziców brzmi Malutek 🙂 Pierworodny rośnie i mądrzeje z każdym dniem… 1 marca 2017 r. przyszła na świat upragniona córka – Michalina. Z każdą dobą coraz piękniejsza i wprawiająca w zachwyt. A 9 stycznia 2020 r. Ignaś.

Moja osobowość

Zawsze z rezerwą podchodzę do wszelakiego rodzaju testów osobowości. Jednak jeden z nich – MBTI okazał się praktycznie w 100% wiarygodny. Po przeczytaniu wyników, które mi wyszły, z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że się z nimi zgadzam. Jestem typem ENTJ, czyli…

Szczery, zdecydowany, chętnie przyjmuje na siebie rolę lidera. Szybko dostrzega nielogiczne i nieskuteczne procedury i strategie, opracowuje i wprowadza w życie systemowe i szeroko zakrojone rozwiązania problemów organizacyjnych. Chętnie robi długoterminowe plany i ustala cele. Zazwyczaj jest dobrze poinformowany i oczytany. Czerpie satysfakcję z poszerzania swojej wiedzy i przekazywania jej innym. W energiczny sposób przedstawia swoje pomysły.

ENTJ w pracy

Mocne strony

Obszary do rozwoju

Podobne typy osobowości:

Franklin D. Roosevelt (prezydent USA), Richard Nixon (prezydent USA), Harrison Ford (aktor), Steve Martin (aktor), Whoopi Goldberg (aktorka), Margaret Thatcher (polityk), Dave Letterman (prowadzący amerykański show), Jim Carrey (aktor), Bill Gates (założyciel Microsoftu), Benny Goodman (muzyk jazzowy), Sigourney Weaver (aktorka), Al Gore (vice prezydent USA), Candace Bergen (aktorka), Peter Sellers (aktor), Quentin Tarantino (reżyser), Robert Downey Jr. (aktor), John Lennon (muzyk, kompozytor), Steve Buscemi (aktor), Donald Trump (przedsiębiorca), Jack Welch (przedsiębiorca), Napoleon Bonaparte (cesarz Francji, prezydent i król Włoch)

W Polsce: Martyna Wojciechowska, Zbigniew Boniek